Tickets Menu ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ NATIONAL THEATER OF GREECE

Ανακοίνωση επιτυχόντων προκριματικών εισαγωγικών εξετάσεων τμήματος υποκριτικής 2020-2021

Ημερομηνία Ανάρτησης: 15.10.2020

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΑΝΩΤΕΡΑ ΣΧΟΛΗ

ΔΡΑΜΑΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

ΕΘΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

Διευθύντρια Σπουδών Δραματικής Σχολής: Δηώ Καγγελάρη

                                    

Σχολείον της Αθήνας-Ειρήνη Παπά

Πειραιώς 52-18547 Νέο Φάληρο

Τηλέφωνο: 210 52 25 634                                                                     

e-mail: dramaschool@n-t.gr

                                                                                Αθήνα 15 Οκτωβρίου 2020

                                                                                Αριθ. Πρωτ. 5240

               

                        Ανακοίνωση επιτυχόντων α γύρου εισαγωγικών εξετάσεων 
                                       σπουδαστικού έτους 2020-2021

Από τη Διεύθυνση της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Θεάτρου ανακοινώνονται με αλφαβητική σειρά τα ονόματα των επιτυχόντων στον α γύρο των εισαγωγικών εξετάσεων

 ΑΓΟΡΙΑ       

1)Αθανασόπουλος Χαράλαμπος του Παναγιώτη

2)Αποστολόπουλος Νικόλαος του Κωνσταντίνου

3)Αρβανίτης Θεόδωρος-Θελόνιους του Δημητρίου

4)Ασημακόπουλος Ιάσων του Νικολάου

5)Θεοφίλου Λουκάς του Δημητρίου

6)Κακλέας Άρης-Σωτήριος του Ιωάννου

7)Καμπίτσης Ιωάννης του Γερασίμου

8)Καπέλλας Απόστολος του Σωτηρίου

9)Καραγιάννης Δημήτρης του Παναγιώτου

10)Καρύδης Μαρωνίτης Χαρίλαος του Βασιλείου

11)Κλαυδιανός Κωνσταντίνος του Χαράλαμπου

12)Κοντογεωργόπουλος Κωνσταντίνος του Ιωάννου

13)Κωνσταντινίδης Γεώργιος του Κωνσταντίνου

14)Κώτης Αλέξανδρος του Θωμά

15)Λαζαράκος Ανδρέας του Παναγιώτη

16)Μαλεσάγκος Θεμιστοκλής του Θεοδώρου

17)Μάνθος Μάριος του Χρυσοστόμου

18)Μάνος Αθανάσιος του Ιωάννου

19)Μαρκόπουλος Χρήστος του Κωνσταντίνου

20)Μπαριτάκης Ιωάννης του Κωνσταντίνου

21)Μπόγδανος Βασίλειος του Αγγέλου

22)Παντέρας Παναγιώτης Ραφαήλ του Γεωργίου

23)Πασπαλάς Μηνάς του Παναγιώτου

24)Σέρφας Δημήτριος του Φωτίου

25)Τσαλίκης Βσαίλειος του Νικολάου

26)Φακορέλλης Σταμάτιος του Αθανασίου

27)Φραντζέσκος Νίκος του Γκότσα

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1)Αναστασοπούλου Αλεξάνδρα του Γεωργίου

2)Γεροθανάση Κωνσταντίνα του Αριστοτέλη

3)Γεωργακοπούλου Αναστασία του Ιωάννου

4)Δριμή Ελένη του Δημητρίου

5)Ζέζα Ειρήνη Αικατερίνη του Ανδρέα

6)Θύμη Χριστίνα του Ιωάννου

7)Καούστου Αικατερίνη του Νικολάου

8)Κολαΐτη Αλεξάνδρα του Σπυρίδωνος

9)Κοριαλου Ναυσικά του Ιωάννη

10)Κουλαξίζη Δήμητρα του Δημητρίου

11)Λαζαρίδου Εριφύλλη του Κωνσταντίνου

12)Λεμπεντένκο Αννα του Μύκολα

13)Μικροπούλου Ελισάβετ του Κωνσταντίνου

14)Μπαϊμπά Νάντια του Νικολάου

15)Μπακατσέλου Θεοδώρα του Πέτρου

16)Μπουλάκου Αικατερίνη του Βασιλείου

17)Μπουλογεώργου Ολυμπία του Αθανασίου

18)Νάσογλου Σοφία του Δημητρίου

19)Νικοπούλου Εξηντάρη Αλκμήνη του Νικολάου

20)Ντεντιάεβα Αναστασία του Μαξίμ

21)Ξενία Αγγελική Καλλιόπη του Γεωργίου

22)Ονουφριάδου Δήμητρα του Μιλτιάδη

23)Παπουτσάκη Αλεξάνδρα Υπαπαντή του Κωνσταντίνου

24)Σακελλαριάδη Παναγιώτα του Αθανασίου

25)Σάρρου Άννα  του Ευστρατίου

26)Σπανού Μαρίνα του Χρήστου

27)Σωτηρίου Αικατερίνη του Γεωργίου   

28)Τσιοπλή Δανάη του Σταύρου

29)Φράγκου Λαζάρια του Γεωργίου

30)Χαλκιά Χριστίνα του Αθανασίου

31)Χαραλαμπογιάννη Ελισάβετ του Χαρίλαου

32)Χατζηαρτεμίου Μαρία του Αρτεμίου

33)Χρόνη Μαργαρίτα Μαρία του Φωτίου

Για τον β γύρο των εισαγωγικών εξετάσεων οι υποψήφιοι και οι υποψήφιες  που έχουν επιλεγεί θα πρέπει να προσέλθουν σε:

1)Γραπτή εξέταση:  Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020, ώρα 09:30-12:30, στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου, Σχολείον της Αθήνας-Ειρήνη Παπά, Πειραιώς 52, 18547 Νέο Φάληρο.

Στη γραπτή εξέταση θα ζητηθεί η ανάπτυξη ενός θέματος, που θα συνδυάζει την προσωπική άποψη με προαπαιτούμενες στοιχειώδεις γνώσεις της ιστορίας του θεάτρου και της λογοτεχνίας.

Ενδεικτική Βιβλιογραφία, κατ’ επιλογήν του υποψηφίου ή της υποψήφιας:

Φύλλις Χάρτνολ, Ιστορία του θεάτρου, μτφ. Ρ. Πατεράκη, Υποδομή, Αθήνα 1980.

Erika Fischer-Lichte, Ιστορία ευρωπαϊκού δράματος και θεάτρου, τμ.1, μτφ. Γ. Καλιφατίδης, Πλέθρον, Αθήνα 2012.

Oscar Brockett και Franklin J. Hildy, Ιστορία του θεάτρου, τμ. 1 & 2, μτφ. Μ. Βιτεντζάκης, Α. Γαϊτανά, Ά. Κεχαγιάς, Μ. Χατζηεμμανουήλ, Κοάν, Αθήνα 2013/7.

2) Ομαδικό εργαστήριο υποκριτικής, κίνησης και φωνής: Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020, ώρα 16:00-22:00 και Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2020, ώρα 11:00-19:00 στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου.

Για την ασφαλή διεξαγωγή των εργαστηρίων και εν γένει των εισαγωγικών εξετάσεων θα τηρηθούν πιστά οι οδηγίες της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας Δημόσιας Υγείας για την αντιμετώπιση της πανδημίας COVID-19.

Σημείωση: Η παρουσία στη γραπτή εξέταση και στα εργαστήρια είναι υποχρεωτική και αποτελεί προϋπόθεση για την συμμετοχή στις τελικές εξετάσεις.

3) Τελική ατομική εξέταση: Τετάρτη 21, Πέμπτη 22 και Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020, ώρα 14:00-19:00 στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου.


 •  ένα μονόλογο από το αρχαίο δράμα (τραγωδία ή κωμωδία) δικής τους επιλογής.

 •  ένα κείμενο, που θα δοθεί μία μέρα πριν από την εξέταση.

 •  ένα ποίημα

 •  ένα τραγούδι

 •  ένα αυτοσχεδιασμό σε θέμα που θα οριστεί κατά τη διάρκεια της εξέτασης.

 

  Καλή επιτυχία!

.                       Η Διευθύντρια Σπουδών της Δραματικής Σχολής

                                           Δηώ Καγγελάρη

 

 

                                 Πρόγραμμα ομαδικών εργαστηρίων

                                               ΟΜΑΔΑ Α΄

ΑΓΟΡΙΑ    

1)Αθανασόπουλος Χαράλαμπος του Παναγιώτη

2)Αποστολόπουλος Νικόλαος του Κωνσταντίνου

3)Αρβανίτης Θεόδωρος-Θελόνιους του Δημητρίου

4)Ασημακόπουλος Ιάσων του Νικολάου

5)Θεοφίλου Λουκάς του Δημητρίου

6)Κακλέας Άρης-Σωτήριος του Ιωάννου

7)Καμπίτσης Ιωάννης του Γερασίμου

8)Καπέλλας Απόστολος του Σωτηρίου

9)Καραγιάννης Δημήτρης του Παναγιώτου

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

1)Αναστασοπούλου Αλεξάνδρα του Γεωργίου

2)Γεροθανάση Κωνσταντίνα του Αριστοτέλη

3)Γεωργακοπούλου Αναστασία του Ιωάννου

4)Δριμή Ελένη του Δημητρίου

5)Ζέζα Ειρήνη Αικατερίνη του Ανδρέα

6)Θύμη Χριστίνα του Ιωάννου

7)Καούστου Αικατερίνη του Νικολάου

8)Κολαΐτη Αλεξάνδρα του Σπυρίδωνος

9)Κοριαλου Ναυσικά του Ιωάννη

10)Κουλαξίζη Δήμητρα του Δημητρίου

11)Λαζαρίδου Εριφύλλη του Κωνσταντίνου

Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020

16:00-22:00  εργαστήριο υποκριτικής

Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2020

11:00-13:00  εργαστήριο κίνησης

13:00-15:00 εργαστήριο μουσικής

Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020

14:00-19:00 τελική ατομική εξέταση ( η ώρα εξέτασης θα σταλεί στα email των υποψηφίων)

                                    Πρόγραμμα ομαδικών εργαστηρίων

                                                      ΟΜΑΔΑ Β΄

ΑΓΟΡΙΑ

10)Καρύδης Μαρωνίτης Χαρίλαος του Βασιλείου

11)Κλαυδιανός Κωνσταντίνος του Χαράλαμπου

12)Κοντογεωργόπουλος Κωνσταντίνος του Ιωάννου

13)Κωνσταντινίδης Γεώργιος του Κωνσταντίνου

14)Κώτης Αλέξανδρος του Θωμά

15)Λαζαράκος Ανδρέας του Παναγιώτη

16)Μαλεσάγκος Θεμιστοκλής του Θεοδώρου

17)Μάνθος Μάριος του Χρυσοστόμου

18)Μάνος Αθανάσιος του Ιωάννου

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

12)Λεμπεντένκο Αννα του Μύκολα

13)Μικροπούλου Ελισάβετ του Κωνσταντίνου

14)Μπαϊμπά Νάντια του Νικολάου

15)Μπακατσέλου Θεοδώρα του Πέτρου

16)Μπουλάκου Αικατερίνη του Βασιλείου

17)Μπουλογεώργου Ολυμπία του Αθανασίου

18)Νάσογλου Σοφία του Δημητρίου

19)Νικοπούλου Εξηντάρη Αλκμήνη του Νικολάου

20)Ντεντιάεβα Αναστασία του Μαξίμ

21)Ξενία Αγγελική Καλλιόπη του Γεωργίου

22)Ονουφριάδου Δήμητρα του Μιλτιάδη

Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020

16:00-22:00  εργαστήριο υποκριτικής

Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2020

13:00-15:00  εργαστήριο κίνησης

15:00-17:00 εργαστήριο μουσικής

Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020

14:00-19:00 τελική ατομική εξέταση ( η ώρα εξέτασης θα σταλεί στα email των υποψηφίων)

                                 Πρόγραμμα ομαδικών εργαστηρίων                                                                                           ΟΜΑΔΑ Γ΄

ΑΓΟΡΙΑ

19)Μαρκόπουλος Χρήστος του Κωνσταντίνου

20)Μπαριτάκης Ιωάννης του Κωνσταντίνου

21)Μπόγδανος Βασίλειος του Αγγέλου

22)Παντέρας Παναγιώτης Ραφαήλ του Γεωργίου

23)Πασπαλάς Μηνάς του Παναγιώτου

24)Σέρφας Δημήτριος του Φωτίου

25)Τσαλίκης Βσαίλειος του Νικολάου

26)Φακορέλλης Σταμάτιος του Αθανασίου

27)Φραντζέσκος Νίκος του Κώστα

ΚΟΡΙΤΣΙΑ

23)Παπουτσάκη Αλεξάνδρα Υπαπαντή του Κωνσταντίνου

24)Σακελλαριάδη Παναγιώτα του Αθανασίου

25)Σάρρου Άννα  του Ευστρατίου

26)Σπανού Μαρίνα του Χρήστου

27)Σωτηρίου Αικατερίνη του Γεωργίου   

28)Τσιοπλή Δανάη του Σταύρου

29)Φράγκου Λαζάρια του Γεωργίου

30)Χαλκιά Χριστίνα του Αθανασίου

31)Χαραλαμπογιάννη Ελισάβετ του Χαρίλαου

32)Χατζηαρτεμίου Μαρία του Αρτεμίου

33)Χρόνη Μαργαρίτα Μαρία του Φωτίου

Δευτέρα 19 Οκτωβρίου 2020

16:00-22:00  εργαστήριο υποκριτικής

Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2020

15:00-17:00  εργαστήριο κίνησης

17:00-19:00 εργαστήριο μουσικής

Παρασκευή 23 Οκτωβρίου 2020

14:00-19:00 τελική ατομική εξέταση ( η ώρα εξέτασης θα σταλεί στα email των υποψηφίων)

                                                               

                                                            

Αγίου Κωνσταντίνου 22-24, 10437, Αθήνα, Τηλ. Κέντρο: 210 5288100